„Praktičnost s designem se nevylučuje, právě naopak“, říká Ing. arch. Hana Medková


Ve dnech 22.3 – 25.3.2018, proběhne v PVA EXPO PRAHA, Letňany, výběrová přehlídka DESIGN V KOUPELNĚ, která tematicky navazuje na přehlídku DESIGN SHAKER, kterého jste kurátorkou. Tento první ročník bude jistě zajímavý, protože téma koupelen a designu je stále častější. Ptáme se tedy architektky Hany Medkové, jak ona sama vidí toto téma.

Jaké vnímáte trendy v koupelnovém designu?

Přirozeně se o ně zajímám, potřebuji je znát pro svoji práci. Vše se posouvá směrem k jednoduchosti. Velkoformátové obklady, téměř neviditelné spáry, střídmé barvy - spíše přírodní odstíny, ovládání na jeden dotek. To je velký skok od žlutooranžových lesklých koupelen.

Při výběru koupelnového vybavení je dobré se řídit designem, nebo spíše praktičností?

Praktičnost s designem se nevylučuje, právě naopak, nejlepší design je současně praktický. Velmi samozřejmě záleží, jakému klientovi bude koupelna sloužit. Příklad. Máte–li děti, je asi škoda vzdávat se vany. Zároveň se v ní dá relaxovat, nebo cokoli čistit. Na druhou stranu, pokud se do koupelny vysloveně nehodí, je lepší zkusit jiné řešení. Důležité je vždy myslet v první řadě na komfort, vzhled je až na druhém místě. Ale skloubit to určitě lze.

jak vnímáte vliv zájmu o designové produkty od Vašich klientů?

Samozřejmě, že zájem se zvyšuje. Dnes málokdo nechce vybírat, když je z čeho. Co je ale skvělá zpráva, že se ceny posouvají směrem ke klientům. Tzn. nemusíte nutně vydělávat statisíce, aby byla vaše koupelna šmrncovní. Nebo lze kombinovat drahé elementy s levnějšími a výsledek může být stejně okouzlující.

Je pro Vás důležité při výběru produktů jít a tzv. „osahat“ si je, nebo stačí vše vidět online?

Výběr obkladu případně dlažby se bez fyzického vzorku neobejde, i umyvadlo a baterii je nutné si osahat a vyzkoušet. Podívejte. I když si kupujete oblečení online, s velkou pravděpodobností vám jednoduše nesedne. Dokonce může vypadat ve skutečnosti úplně jinak na vás než na fotce. Tady to funguje podobně. Barvy nemusí sedět stoprocentně, strukturu ani ten nejlepší foťák nezreprodukuje. A velmi důležitý je vlastní pocit. Když uvidíte dané prvky již použité v nějaké realizaci, můžou váš výběr potvrdit, ale též to může dopadnout opačně. A je opravdu lepší vidět co nejvíce na vlastní oči a říct si, že jste zvolili pro vás to nejlepší. A třeba tam narazíte na další inspiraci. Často se to stává.

Přehlídka DESIGN V KOUPELNĚ představí inovace a novinky od předních lídrů na trhu.

I pro Vás musí být zajímavé se se všemi seznámit.

Ráda navštěvuji veletrhy i přehlídky, jak v české republice tak i v zahraničí. Vždy tam objevíte něco inspirativního, něco nového, zkrátka jde o osobní i profesní obohacení a zároveň máte možnost konzultací s odborníky, což je pro mne také důležité.

Určitě jste ráda, že z pozice kurátorky, jste se mohla podílet na výběru vystavovatelů a expozic pro DESIGN SHAKER a navazující přehlídka DESIGN V KOUPELNĚ je tematicky doplnila. Jak se těšíte na samotnou přehlídku, která začíná již brzy?

Jsem samozřejmě poctěna a zároveň jsem moc zvědavá na reakce a zpětnou vazbu celkově. Další ročník DESIGN V KOUPELNĚ bude až za dva roky, tak doufám, že si jej letos všichni náležitě užijeme!

Děkujeme za rozhovor

redakce design v koupelně

www.designvkoupelne.cz